top of page

Olvasás

Tessék, itt vannak a szövegek!

Palócleves

Mit esznek a hollandok?

Valószínűleg nincsenek sokan kis hazánkban, akik igazán jártasak a holland szakácsművészetben. Bár a holland tejtermékek nálunk is ismertek, ne higgyük, hogy konyhaművészetük alapja kizárólag ez. Tengeri nép lévén sok halat és zöldséget is esznek.

A hollandok a napot általában szendviccsel, és kávéval vagy teával kezdik, majd délben újból szendvicset esznek (sajttal), végül egy nagyot vacsoráznak. Íme, néhány holland étel, amit egy hollandiai utazás során nem szabad kihagyni – zömét bármelyik boltban meg lehet vásárolni.

 

Vla: sűrű, édes puding, amit nagyrészt tejből készítenek, íze a vaníliától kezdve a csokoládén át az eperig bármilyen lehet. Érdemes kipróbálni a hopjes-vlát és a bitterkoekjes-vlát, melyeknek valóban tipikus és leírhatatlan ízük van.

 

Karnemelk: szó szerint ’habos tej’. Híg, elég keserű ital. Fogyasztása egészséges, de az ízlelőbimbókat nem kényezteti.

 

Poffertjes: Ezek leginkább kis palacsintákra hasonlítanak, melegen és sok porcukorral tálalják. Otthon egy speciális serpenyővel lehet elkészíteni, de egyszerűbb, ha elmész egy poffertjeskraam-ba (utcai falatozó) és ott vásárolsz egyet-kettőt.

 

Hagelslag: kenyérre szórható csokoládédarabkák.

 

Muisjes: szó szerint egereket jelent, és ugyanabba a kategóriába tartozik, mint a hagelslag, kenyérre lehet szórni. Természetesen nem egérből készül, bár a kék és fehér muisjes tényleg hasonlít kis egérkékre, amik a kenyereden ide-oda rohangálnak. A muisjest hagyományosan beschuiton (vastag, kör alakú és nagyon ropogós snack) tálalják, ezzel ünnepelve egy gyermek születését. Bár manapság többféle változatban kapható, általában ánizsból készítik, cukorbevonattal.

 

Stamppot: teljesen szimpla étel, krumplipüréből és különböző hozzávalókból – mint például répa vagy salátakatáng, általában rookworsttal (szaftos kolbászfajta) tálalják.

 

Patat: (hasábburgonya) Ez önmagában nem tűnik holland specialitásnak, de a hasábok vastagsága és a tény, hogy gyakran majonézzel eszik, bizony több külföldi figyelmét felkelti. Még izgalmasabb étel a patatje oorlog (szó szerint: hasábburgonya-háború), melyben a sült krumplira majonézt, ketchup-ot és saté-szószt öntünk és meghintjük nyers hagymával.

 

Haring: Egy tipikus holland finomság. A nyers heringet nyers hagymával fogyasztják. A faroknál fogva felemelik a halat és fokozatosan a szájba csúsztatják. A hal fejét természetesen eltávolítják és a halat megtisztítják.

A HOLLAND KONYHA

Hollandiában nehéz éhezni. A helyi fogások kiadósak és tartalmasak, emellett azonban végigkóstolhatjátok a volt gyarmatok finomságait is.

A holland konyha sokáig egyet jelentett a tömérdek burgonyával, a káposztával, kenyérrel, sajttal, heringgel és endíviasalátával. Az egyhangúságot csak nagy néha enyhítették a kolbászfélék. Elég átpillantani a holland csendéletek roskadozó tálalóira, hogy lássuk, a hollandok elődei sem nyeltek éhkoppot. A régi mesterek képein többnyire népes család üli körül a vacsoraasztalt, csak Van Gogh Krumplievői előtt áll szerény étek.

 

Lévén, hogy a hollandok nem szívesen járnak el holland vendéglőkbe, a turistának is vadásznia kell a holland ételkülönlegességekre. Ennek ellenére a fővárosban akad olyan hely, ahol hagyományos helyi ételek is kaphatók. Ilyen a hutspot met klapstuk (húsból, sárgarépából és burgonyából kevert egyveleg), a stamppot van zurkool en worst (tört burgonyával és kolbásszal elkevert savanyú káposzta), valamint a bruine bonen (barna bableves). A híres d’Vijff Vlieghen változatos étlapja az „új holland konyhára” épül. A hagyományos recepteket az évszaknak megfelelő, helyben termesztett, friss hozzávalókból készítik el, csupán a zsírtartalmuk kisebb.

Holland éttermek

Hollandiában igazán jól megy sora az ínyenceknek. Amszterdamban és a nagyvárosokban szinte valamennyi nemzetiségi konyhát végigkóstolhatják, a vietnamitól az etiópig. Amiként a holland felfedezők a maguk idejében a világ minden tájáról hazahozott fűszerekkel gazdagították a holland konyhát, úgy napjaink ötletes séfjei is kitesznek magukért, s a keleti és nyugati ízek összeolvasztásával eredeti, „fúziós” fogásokat tesznek le a vendég asztalára. A kisvárosokban nem ilyen bőséges a választék, itt a helyi palacsintázó, a mindenütt feltalálható pizzéria, kínai vagy indonéz étterem az, amivel a turistának meg kell elégednie. A suriname-i konyha – volt gyarmat ez Dél-Amerikában – a kreol és indián ízek keverékével szolgál, tüzes curryvel, cipóval, borsólevessel, meg a pommal, egy édesburgonya-fajtával. Ugyanakkor semmiképp ne hagyjátok ki a kiadós holland fogásokat sem, amelyek különösen télen biztosítják a szükséges kalóriákat.

A kemény telek, a hajón, gyalogszerrel vagy korcsolyán megtett utak zsírban és szénhidrátban gazdag, tápláló étkeket honosítottak meg. A legismertebb téli eledel, amely máig közkedvelt az idősebb nemzedék körében, a boerenkool-stamppot met worst (tört burgonyával elkevert töltött káposzta, amelyhez rookworstot, füstölt kolbászt esznek). Egy holland mondás szerint a boerenkool (parasztkáposzta, azaz a kale) akkor a legjobb, ha az első fagy érkezése után szedik le a földekről.

 

A fiatalok persze itt is a McDonald’sokban rontják a levegőt és a gyomrukat. A holland konyha különlegességei közé tartoznak még a sonkával és főtt tojással felszolgált spárga (májusban és júniusban), a füstölt angolna, a különböző tejszínes felfújtak, palacsinták, végül, de nem utolsósorban pedig a híres hering, a „szegények osztrigája”. A heringet fogyasztják szendvicsfeltétként, nyersen vagy sózva, sok-sok felkarikázott vagy felaprított hagymával. Vagy a farkánál fogva emelik le a tálból, vagy kistányérból csipegetik villával. A heringstandok hozzátartoznak a holland utcaképhez, legfőképp májusban, amikor mindenki kiéhezett a zsenge nieuwe (vagy groene) haringra, az évszak első fiatal heringjére. Mások jobban kedvelik a broodje haringot, a vagdalt heringdarabokkal töltött zsemlét vagy egyszerűen apróra vágott heringet. Bármelyik fajtát is választják, a hagyma mindenhez kötelező. Aki más halfajt is ki szeretne próbálni, annak elárulom, hogy a standok füstölt lazacot, füstölt angolnát, továbbá ízletes rákféleségeket is árulnak, többek között a holland garnélát.

Milyen étel ez?

HOZZÁVALÓK

  • 10 dkg liszt

  • csipet só

  • 3 dkg cukor vagy cukorszirup

  • 1/2 csomag szárított élesztő (3.5g)

  • 1 tojás

  • 1,5 dl szobahőmérsékletű tej

  • 3 evőkanál vaj a sütéshez

 

ELKÉSZÍTÉS

  1. A lisztet átszitáljuk, összekeverjük egy csipet sóval, a cukorral és az élesztővel.

  2. Aztán adjuk hozzá a tojást és a tejet.

  3. Csomómentesre keverjük, és lefedve, meleg helyen 1,5 órát pihenni hagyjuk.

  4. A sütőtálat bekenjük vajjal, a lyukakba tésztát teszünk. Alacsony tűzön 5 percig sütjük, majd megfordítjuk, és 2,5 percig tovább sütjük.

És ez?

HOZZÁVALÓK

  • 50 dkg felesborsó (zöld, száraz)

  • 30 dkg sertéscsülök (nyers, nem füstölt)

  • 25 dkg füstölt szalonna

  • 1 db póréhagyma

  • 1 db zellergumó

  • 1 db vastag sárgarépa

  • 1 csokor zellerzöld

  • 2-3 pár virsli

  • őrölt bors

 

ELKÉSZÍTÉS

  1. A felesborsót leöblítjük, és egy éjszakára hideg vízbe áztatjuk, majd leszűrjük. A borsót, a húst és a füstölt szalonnát egy nagy lábasba tesszük, ráöntünk 2 liter vizet. Addig főzzük, amíg felforr.

  2. Közben megmossuk a póréhagymát (ha szükséges, leszedjük róla a fonnyadt zöldet), karikákra vágjuk. Megpucoljuk a zellergumót, 2 cm-es kockákra daraboljuk. Megtisztítjuk a répát, és ezt is felkockázzuk vagy karikázzuk. Megmossuk a zeller zöldjét, s a felét finomra aprítva félretesszük.

  3. A felforrt leveshez hozzáadjuk a földarabolt zellergumót, póréhagymát, répát és a vágatlan zellerleveleket. Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint. Addig főzzük (ez legalább 2 óra), amíg a hús megpuhul. Közben néha megkeverjük, szükség esetén adunk hozzá még vizet.

  4. A megfőtt húst és szalonnát kivesszük a levesből, a csülköt kicsontozzuk, leszedjük róla a fölösleges zsiradékot, majd apróra vagdaljuk, a szalonnát szeleteljük, és mindkettőt visszatesszük a levesbe. Hozzáadjuk, a karikákra vágott virslit, még egyszer jól megkeverjük, és megszórjuk a félretett aprított zellerzölddel, összeforraljuk.

  5. Tálaláskor egy szelet rozskenyeret adunk mellé, amit előzőleg megkentünk mustárral, majd beborítottunk egy vékony szelet füstölt, a levesben főtt szalonnával.

És ez minek a receptje?

HOZZÁVALÓK

  • 3 db krumpli

  • 1 fej vöröshagyma

  • 2 gerezd fokhagyma

  • 1/4 póréhagyma

  • 1 szál újhagyma zöldjével

  • 1 szelet szalonna

  • 1 szelet szendvicssonka

  • 1 paradicsom

  • 6 koktélparadicsom

  • 1 hegyes csípős zöld paprika

  • 2 szelet sajt 

  • vaj

  • 3 db tojás

  • tej

  • étolaj

  • petrezselyem

  • őrölt feketebors

  • őrölt pirospaprika

 

ELKÉSZÍTÉS

  1. A burgonyát megpucolom, felszeletelem, a hagymákat és a petrezselymet aprítom, a szalonnát és a sonkát kockára vágom.

  2. A tojást felverem, öntök bele tejet. A sajtot lereszelem. A paradicsomot szeletelem, a paprikát karikára vágom.

  3. Egy serpenyőben kevés olajon és vajon a hagymákat, a szalonnát és a sonkát megpirítom, hozzáadom a krumplit, a paradicsomot, a paprikát, lefedem, megsütöm.

  4. Meghintem a reszelt sajttal és a petrezselyemmel, ráöntöm a tojást, megsütöm.

  5. Tálaláskor szórok még rá reszelt sajtot, petrezselymet, s teszek rá koktélparadicsomot.

  6. Fejes salátával tálalom. A dressinghez citromlevet, sót, borsot, cukrot, olívaolajat használok. Aki akar, tehet rá még tejfölt is.

bottom of page